Praha
Leave a comment

Café Neustadt: něco z berlínské alternativy

Neustadt – v tom je něco z berlínské alternativy a punku, něco z Kafky něco z Rammstein. Neustadt je především kulturním centem. Ještě nikdy se mi nestalo v kavárně, abych přišel a dvůr i interiér byly zhasnuté. Vypadalo to tam jak na diskotéce, ostatně u stropu se houpá disco koule.

DSC_0545 I

Pražská kavárna Café Neustadt je jenom jedna. Naprostý unikát. Provozuje ji známý kavárník Ondřej Kobza, který proslul rozmisťováním klavírů po Praze. Když myslím na ten název, přemýšlím, jakou přesně image majitel pro svůj podnik zvolil – asi nějakou německou. Proč by se jinak nemohla ta kavárna jmenovat „Café Nové Město“ nebo „Café New Town“. Jasně, kavárna sídlí v přízemí ve dvoře Novoměstské radnice, prostoru samo o sobě neopakovatelného, zvláště když pozorujete zevnitř osvětlenou zeď věže.

DSC_0571 I

Kavárna zabírá i nádvoří historické radnice s osvěžující kašnou, kde se pořádají koncerty a promítají filmy. Studenti a povaleči se tu mísí s turisty, protože brána do radnice je příliš nápadná na to, aby do ní turista na cestě z Karlova na Václavské náměstí nenakoukl. Stane se, že na koncert české kapely přijdou anglicky mluvící cizinci, kteří sem náhodou zabloudili, ale líbí se jim to.

Mimochodem, interiér kavárny je naprosto nehistorický, protože radnice má vnitřek částečně zařízený v duchu 80. let, takže uvnitř uvidíte i kovové prosklené dveře jak někam do socialistického obchoďáku. Ale to nevadí. Vlastně je to jeden z mála podniků na této stránce, jehož interiér je úplně tuctový, ale o to tady nejde. Chodím sem na domácí limonády – 0,4 za 44 korun, to se dobře pamatuje.

DSC_0559 I

Slabinou jsou záchody – když jsem tam by na koncertě kapely Houpací koně, vrhli se pak posluchači na jednu kabinku na WC MUŽI. Hned jsme pochopili, jak je ženám, které na rozdíl od mužů stojí fronty u WC častěji. A pak je tu vlastně ještě jedna „nevýhoda“: Neustadt je teď strašně v módě, takže máte pocit, že spousta lidí se tam jde jen předvést, aby tam byli viděni. Ale snad to pomine:)

 

Autor: Jakub Pokorný

Ceny

Espresso – 38 korun

double espresso – 52 korun

domácí limonády – 44 korun

Café Latte – 55 korun

DSC_0554 I

DSC_0556 I

DSC_0567 I

DSC_0531 I

DSC_0563 I

 

Adresa: Karlovo náměstí 23/1, Praha 2

Otevírací doba:
Po–Pá: 8–24 h
So – Ne: 10–24 h

www.cafeneustadt.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *