Kodaň
Leave a comment

Cafe Paludan: něco pro knihomoly

Je pro mě těžké vybrat z kodaňských kaváren jednu, o které napíšu jako první. Oblíbených jich tu mám tolik, že se častokrát nemůžu rozhodnout, do které zavítám. Nakonec jsem se rozhodla pro Cafe Paludan, a to díky jejímu zajímavému konceptu a velké oblibě u místních.

_MG_0882V Kodani se každý opravdový kafař musí cítit, jakoby překročil nebeskou bránu. Je tu bezpočet krásně zařízených kaváren prodávající jen špičkovou kvalitu. Nabídka se ale zdaleka neomezuje jen na tento kofejnový nápoj. Chai latté se tady pije ještě snad ve větším množství, v létě si můžete dopřát vitamínovou bombu ve formě smoothies. Ve většině z nich vám přichystají i něco moc dobrého k snědku, hodně populární jsou tu například burgery. Když to tak pozoruju, připadá mi, že místňáci snad ani nepracují , protože jak je potom možný, aby v kavárnách bylo plno i ve všední den dopoledne? Ale teď vážně – jestli mi něco z Kodaně chybí, jsou to její kavárny. Cafe Paludan, mám-li být konkrétní.

_MG_0893

Toto místo spojuje dvě místa, která vyhledávám – knihkupectví a kavárnu. Prvně zmíněné v těchto prostorách staré židovské čtvrti stálo už v roce 1895, kavárna vnikla až na přelomu milénia. Ulici Fiolestraede zná každý zdejší student, hned naproti Paludanu se nachází prastará univerzitní knihovna. V této budově také proběhla moje imatrikulace, což bylo hrozně vtipné. Po slavnostní ceremonii totiž následovala občerstvovací část, na které studentům rozlévali nápoje včetně alkoholu všechny ty vážené osoby akademické obce, které ještě před chvíli byli oblečené do svých legračních hábitů. (co je tam za kostel a náměstí?) Fiolestraedere ovšem jistě neminete i pokud jste v Kodani jen na pár dní. Nachází se na výhodné poloze mezi nejrušnější nákupní třídou Stroget a vlakovým nádražím Norreport, čili přímo v centru.

_MG_0886

Paludan je členitý do několika místností. Prostorná přední část, odkud lze pozorovat prosklenými zdmi ruch ulice, zadní tmavě vymalovanou místnost s jen několika stoly, kde probíhají výstavy a pak – skutečný poklad – něco na způsob rokokového salonku s těžkými červenými závěsy, historickými obrazy a starými knihami.

V Dánsku se objednává na baru, kde vám nápoje připraví na počkání. Nenechte se odradit dlouhými frontami, to co dostanete, bude stát za to. Téměř vždycky tady sáhnu po smoothies z marakuji, mangem, banánem a hrozny. V momentě, kdy to ochutnáte, vám bude jasné, že jste v životě nic lepšího nepili. Nabízí vícero variací, stačí si jen vybrat. Podávají se tu snídaně, brunch, mají v nabídce polední i celodenní menu.

Paludan má skvělou atmosféru, je tu živo a taky….všude ti hezcí kluci….

_MG_0878

IMG_3077

IMG_3074 I

_MG_0892 I

 

IMG_2960 I

Adresa: Fiolestraede 10-12, Kodaň

http://www.paludan-cafe.dk/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *