Praha
Leave a comment

Malostranská beseda

 

IMG_5091 IPražanům tento významný kulturní stánek netřeba představovat. Renesanční budova bývalé malostranské radnice již sto padesát let slouží jako kulturní centrum. V roce 1868 zde byl založen zábavní spolek pod jménem Malostranská beseda měšťanská, jehož přednášky, koncerty a čítárnu navštěvovala řada obyvatel. Velmi aktivní byl především zdejší divadelní spolek, nicméně beseda se angažovala i ve vlasteneckém hnutí. S nástupem komunismu v roce 1948 byla její činnost výrazně okleštěna a to do poloviny 60.let, kdy nastalo opětovné oživení klubové vlny. V té době zde vzniklo Divadlo Járy Cimmrmana, které na tomto místě čtyři roky provozovalo svou činnost. Po jeho nuceném odchodu se program Malostranské besedy posunul více k hudební produkci. (zdroj: K Bečková a kol.: Malostranská beseda a její znovuzrození, Práh, 2009) V roce 2009 skončila rozsáhlá tříletá rekonstrukce celého renesančního objektu a od té doby se v jejím hudebním a divadelním klubu opět pořádají koncerty, divadelní představení  a  výstavy. V dolní části budovy se nachází gastronomická část besedy: restaurace s tradiční českou kuchyní, kterou pro tentokrát ponechám bez povšimnutí, a do stejného stylu laděná kavárna.

IMG_5100 I

Malý ale o to útulnější prostor této kavárny, do které se vtěsná jen pár stolů, je v letních měsících rozšířen o předzahrádku v podloubí, která se těší velké oblibě. Nacházíte se tak v samém centru Malé Strany. O patro výš si můžete “odskočit” na některý z koncertů, které zde každý večer probíhají.

Upravená do vkusného tradičního stylu patří Malostranská beseda k těm místům, kam si půjdete přečíst noviny po rušném dni.  Na můj vkus jsou stoly snad až příliš blízko u sebe a aniž byste chtěli, vyslechnete tak snadno celý rozhovor, který probíhá vedle vás.

Kavárna nabízí snídaně, moučníky, panini a přes poledne o pracovní dny též tříchodové menu z restaurace za 120 Kč.

IMG_5090 I

 

Jednoho zimního večera jsem na toto místo vzala svého známého z Kanady, který přijel na krátkou návštěvu. Zamyšleně se díval  z okna na protější Starbucks a řekl: “Vážně se divím, proč turisti do něj chodí, když jenom o pár metrů dál je tak příjemná a autentická kavárna.” Hodně lidí zkrátka sází  na jistotu a chybí jim chuť objevovat nová místa. Jejich škoda:)

 

Adresa:  Malostranské náměstí 21, Praha 1

 

Otevírací doba:

Po – Ne  9.00 – 22.00

 

Snídaně

Free WiFi

mapy(1) I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *