Praha
Leave a comment

Dobrá trafika

IMG_4849 I

Jedno odpoledne jsme byly s kamarádkou domluvené zajít na Vinohradech na kafe. Po-té co jsme se sešly, zařídila bez vysvětlení do trafiky. K mému překvapení se nezastavila u pultu, ale pokračovala do zadních prostor. Ty skrývali půvabnou kavárnu – místo, kde se zastavil čas. Dřevěné stoly, masivní křesla, staré lampy vytvářely intimní prostor prosycené duchem prvorepublikové kavárny. Ideální pro deštivé odpoledne strávené s knížkou v ruce nebo důvěrný rozhovor s přáteli. V létě se nabízí posezení na malé zahrádce, k vypůjčení jsou deskové hry.

IMG_4872 I

Ukrytá kavárna s nádechem tajemství se nenachází jen na Vinohradech v Korunní ulici, ale také na Újezdu pod petřínským vrchem. Tam se také scházím s jejich majiteli, Davidem a Martinou Fritzovými, kteří mi povyprávěli o jejím vzniku.  “Dříve jsme vedli trafiku a napadlo nás, že by bylo zajímavý to spojit s kavárnou. Kousek od místa, kde jsme bydleli, jsme si jednoho dne všimli, že někdo zrealizoval stejný nápad, jaký jsme měli my. Nebyli to ale schopni dlouho vést, tak jsme kavárnu převzali. Tady na Újezdu jsme si to už vybudovali sami. Kavárna se na první pohled netváří jako kavárna a je to tak dobře. Nechceme, aby o ní věděl každý.”  Kavárna v Korunní byla zprovozněná v roce 1999, na Újezdu pak funguje od roku 2002. Ta v sobě navíc ukrývá sklepení prostory, kde je umístěna vinárna.

Dobrá trafika poskytuje prostor pro začínající malíře. Každý měsíc se tu koná nová výstava, občas také koncerty. Rovněž spolupracuje se sdružením Green doors, které napomáhá lidem trpícím schizofrenií navracet se pod vedením terapeutů do běžného života. Jedním z nástrojů je zhruba tříměsíční práce v jedné ze spřátelených kaváren.

IMG_4867 I

Kdykoli sem vkročím, mám ale malý problém. Dobrých patnáct minut strávím nad nápojovým lístkem, který nabízí tolik lákavých nápojů, že si lze opravdu těžko vybrat.  Kromě rozsáhlé nabídky kávy arabica a čajů doporučuju některý z mléčných koktejlů nebo pravou italskou čokoládu.

Nápojový a jídelní lístek obsahuje jednu perličku – dozvíte se v něm, jak se správně chovati v kavárně. Nebo přesněji, jaké rady uváděla kniha Společenská výchova za časů našich prababiček. Dočtete se tak například, že:

“Číšníka nemá nikdo zdržovati u svého stolu zbytečnými hovory. A číšník se nemá nikdy opírati o židli nebo stůl, hovoří-li s hostem, nebo mu dokonce důvěrně poklepával na rameno.”

“Dobře vychovaní lidé nezapálí si ani v oddělení pro kuřáky, kde ještě nikdo nekouří, aniž dříve požádali o svolení přítomných dam.”

“Mnoho dívek na veřejnosti kouří cigaretu za cigaretou a vypouštějí dokonce kouř nosem, ač u ženy to vypadá zvlášť ohavně.”

Provokativně se uvádí i inzerát na “zázračné” bonbony, po kterých se přibývá na váze. “9kg, které se rovnoměrně rozdělily na obličej, paže, ňadra, boky a lýtka. Vaše postava tímto přírůstkem váhy získá na kráse a stanete se více žádoucí. Budete-li vždy po jídle uvítati chutných  bonbonů Tragol, přiberete v několika týdnech na váze o 5 až 15kg. Nevolnost a nechuť k životu zmizí a stanete se zjevem plným síly. Krabice 30, –  Objednejte u firmy Hydiko, Spálená 34, Praha 2

IMG_4875 I

Pokud zajdete do kavárny v Korunní ulici, určitě neodejdete s prázdnou. V trafice se dají – kromě klasického sortimentu – zakoupit všechny kávy a čaje z nápojového lístku nebo třeba dárkové předměty – keramika, doutníky, vína a mnoho dalších.

IMG_4897 I

 

Adresa: Korunní 42, Prague 2

mapy(4) I

Újezd 37, Praha 1

 

Otevírací doba:

Pondělí – Pátek: 7:30-23:00

Sobota: 8:00-23:00

Neděle: 9:00-23:00

 

www.dobratravika.cz

Částečně nekuřácká

mapy(5) I

mapy(4) I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *