Praha
Leave a comment

V sedmém nebi

IMG_4655 I

Újezdská kavárna V sedmém nebi patří mezi ty, kam mě před lety zavedl jeden z mých přátel, a od té doby se do ní pravidelně vracím. Při její návštěvě narazíte na zvláštního štamgasta, který její prostory neopouští ani po otevírací době – zhruba dvaapůl metrového anděla, který se z průrvy v prvním patře kavárny vznáší nad hlavami číšníků na baru. Kavárně ho věnovala výtvarnice Jiřina Švancerová. Při pohledu na něj je zřejmé, že i tato nebeská bytost ráda natáhne ruku pro “něco ostřejšího”.

IMG_4644 I

Majitel Sedmého nebe, Vít Beneš, prý původně sháněl prostory pro svou keramickou dílnu. Tento nápad padl ve chvíli, kdy objevil tohle místo – bylo mu jasné, že tady prostě musí být kavárna. “Týž večer jsme šli s mojí ženou navštívit kamarádku a odcházeli jsme s tím, že toho jdeme všichni tři společně”. Protože nebylo moc peněz, s jejím zprovozněním a vybavením vypomáhali kamarádi. Od otevření v roce 1998 se tak v ní v průběhu let nashromáždily nejrůznější dekorační předměty, které tady často zbyly po nějaké vernisáží – kromě anděla jsou to například letadýlka ve tvaru spermií umístěné na stropě, socha býka zakoupeném v dražbě pro Breillův ústav nebo piano. Propagaci kavárny prý Vít Beneš neřeší. “Spíš chci, aby sem lidi chodili na základě doporučení nebo jako vy, se svými kamarády. Zalíbilo se vám tu a začala jste sem chodit pravidelně. Kolikrát si člověk udělá na základě fotek o nějakém místě určitou představu, která pak neodpovídá realitě. Hostů máme naštěstí dost i tak”.

IMG_4665 I

Tuhle kavárnu jsem si oblíbila kvůli jejímu stylu vybavení, ale taky z toho důvodu, že je místem, kde se  “něco děje”, kde je neustále živo. Sedmé nebe tedy není unylou kavárnou, kde se zdráháte mluvit příliš nahlas, abyste pikantními příhodami nebavili celou kavárnu. Po celou dobu si navíc udržuje nízké ceny, což je vždycky sympatické:) Kromě toho je jedním z mála míst, kde v nápojovém lístku nabízejí spiced chai – sice se jedná o sáčkovou verzi indického kořeněného černého čaje s mlékem –  ale jako alternativu k běžně podávaným čajům ho rozhodně doporučuju. To samé platí pro domácí limonádu – mátovou, zázvorovou nebo kopřivovou. Pokud vám vyhládne, nemusíte si vybírat jen z klasických kavárenských jídel – utopencích a hermelínu (pro ty z nás, kteří se spořádáním celého sýra vždycky bojujeme, je tu v nabídce poloviční porce), ale dát si třeba toast nebo talíř například s prosciuttem, nebo kozím sýrem.

IMG_4637 I

S kamarády jsem zjistila, že pokud se po vás shánějí vaši přátelé právě v době, kdy vysedáváte v této kavárně, může lehce dojít k misinterpretaci (v případě, pokud o její existenci nevědí). Mému kamarádovi během našeho hovoru přišla smska od jeho známé, ve které mu psala, že je na cestě k němu domů na návštěvu. Jeho odpověď zněla: “Jsem v sedmém nebi.” Nic míň, nic víc. Jestli dotyčná, potěšená touto informací, nakonec dorazila k němu domů nevím, ale s určitostí to do této kavárny nebylo.

IMG_4649 I

IMG_4663 I

IMG_4669 I

 

Adresa:  Zborovská 68, Praha 5

Otevírací doba:

Pondělí – Pátek:   10:00 – 01:00
Sobota – Neděle:  14:00 – 01:00

Částečně nekuřácká

Free WiFi

mapy(13)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *