Praha
Leave a comment

Kafíčko u Karlova mostu

 

P1060772 INa tuto kavárnu mě před lety upozornil kratičký příspěvek v MF Dnes, po jehož přečtení mi bylo jasné, že tuhle kavárnu zkrátka musím navštívit. Patří k těm, které unikají zraku chodce procházející se po hlavních tepnách Malé Strany. Nenápadná ulice vedoucí od Malostranské mostecké věže v sobě skrývá půvab autentické Prahy. V jednom z jejích domů je kavárna, která si mě získala pro svou poetičnost a milý personál – Kafíčko.

IMG_5120

Dříve toto místo obývala galerie, po povodních v roce 2002 zbyl jen prázdný prostor, ve kterém o dva roky později vznikla tato “první nekuřácká kavárna”.  Ač její vybavení pochází z bazarů a vetešnictví, interiér má jednotný styl a působí úhledně. Nad barem visí rozměrné váhy, stěny zdobí černobílé fotografie a obrazy, ke koupi je zde keramika manželů Strnadových z Čáslavi a porcelán. Svou představu prvorepublikové kavárny tomuto místu vtiskl její majitel pan Čarek se svou manželkou: “Původně jsem si chtěl otevřít čajovnu, ale pak jsme s manželkou objevili kávy. Chtěli jsme mít něco, co se v kavárnách běžně nenabízí.” Mám slabost pro horké čokolády a zdejší – hustá jako pudink – patří mezi nejlepší v Praze. Také co se týče pokrmů, jsou v nabídce pouze ty, které ke kávě patří. Nenajdete tu tak žádný nakládaný hermelín nebo utopence, jen sladké dezerty.

P1060781 I

Pan Čarek patří mezi úzkou skupinu kavárníků, kteří nedělají ústupky požadavkům veřejnosti, kvůli hrozbě snížení tržeb. Platí to jak pro zákaz kouření, tak celkový koncept toho, co ke správné kávě patří. Nejde jen o její kvalitu, ale také způsob, jakým by měla být konzumována. “Dobrá káva je tak specifická věc, přijímá pachy a kouřem by to všechno přišlo vniveč. Nechci se lidem podbízet, proto například ani neděláme kávu s sebou.  Chceme dělat kvalitní kávu, ta ale potřebuje kvalitní nádobí, určité prostředí ke konzumaci. Když bych ustoupil, likvidovalo by to podstatu toho, co děláme. Tahle kavárna je pro typ lidí, kterým není jedno, kde jsou a co pijí, kterým záleží na prostředí,“ vypráví majitel. V minulosti se prý nad tímto přístupem dost lidí pozastavovalo, ale naštěstí se to už mění. Osobně mi taky není moc jasné, jak si může někdo vychutnat kávu, když jí jen usrkává na ulici. Nejde jen o chuť samotnou, ale také o určitý kontext, který je s konzumací spojený. Ten by měl člověka vytrhnout ze shonu a navodit nevšední atmosféru. Ještě jsme si zkrátka neosvojili art de vivre, který tak všichni obdivujeme na Francouzech.

P1060776 I

Kafíčko je ideálním místem pro klidně strávené odpoledne. Od vedlejšího stolu slyším hovor ve francouzštině, do okna občas nakouknou zvědaví turisté, v dětském koutku se maminky snaží zabavit své ratolesti. Na malém stolku je kromě časopisů také několik knih návštěv. Namátkou v ní zalistuju, prohlížím si kresby návštěvníků a čtu nadšené komentáře. Majitel k tomu říká: “Někdy tu byli cizinci třeba před 9 lety a teď sem přijdou znovu. S některými jsme i v kontaktu a posílají nám pohledy. Je hezký, že tohle místo je takový jejich středobod Prahy.” Nepřekvapuje mě to.…je i můj.

IMG_5127 I

P1060780 I

 

IMG_5112

 

Adresa: Míšeňská 10, Praha 1

 

Otevírací doba:

pondělí – neděle: 10:00 – 22:00

 

telefon: 724 151 795

Plně nekuřácká

Snídaně

mapy(8)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *