Praha
Leave a comment

Kavárna Lucerna

 

IMG_5225 I

Můj původní plán při vzniku tohoto blogu bylo vyhnout se psaní o velkokavárnách. Podle mého postrádají určitou intimitu a osobitost kavárnen menších, které si jejich majitel utvořil k obrazu svému a které vnesl otisk své osobnosti. U kavárny Lucerna ale udělám vyjímku. Prošla jsem jí při vstupu do stejnojmenného kina (jedná se první stálý kinosál v Čechách) už tolikrát, že snad ani nemůžu jinak. Málokdy se totiž stane, že bych po skončení filmu odolala se v ní alespoň na chvíli neposadit, pokochat se tak její krásou a nechat v sobě doznít dojmy z projekce.

IMG_5196 I

Tato kavárna je jedním z několika příjemných míst, kam zajít ve výjimečném secesním komplexu paláce Lucerna vzniklém v letech 1907 až 1921, za jehož realizací stojí ing. Vácslav Havel. „Tento secesní multifunkční palác byl první pražskou železobetonovou budovou se zastřešenou a prosklenou pasáží, která byla do té doby v Čechách nevídaná. Multifunkční budova v centru Prahy nabídla prostory pro společenské a kulturní podniky, obchody i bydlení. Palác Lucerna se stal záhy centrem kulturního a společenského života v Praze a v jeho prostorách se odehrávalo mnoho významných společenských událostí. Svůj statut zachovává do dnešních dnů, kdy je Palác Lucerna nositelem odkazu bohaté kulturní tradice České republiky.“ (zdroj: http://www.lucerna.cz/o_lucerne.php) Koncertní sál, restaurace, malé kavárny, obchůdky s dekoračními předměty, klub Lucerna Music bar – všechna  jsou legendárními místy Prahy.

 

Ale zpět ke kavárně. Před tím, než do ní člověk vstoupí, vystoupá schody po červeném koberci, což už samo o sobě navozuje jistý pocit vyjímečnosti:) Odhrne těžké závěsy a je mu jasné, že se na toto místo rozhodně nezavítal naposledy. Zvláště před a po filmové projekci je často všech 120 míst k sezení obsazených, ale pokud si můžu vybrat, usadím se v části u oken vedoucích do pasáže, která poskytuje více soukromí. I když….jak se to vezme. Jste sice trochu stranou „hlavnímu proudu“ kavárny, ovšem budete zvěčněni  na spoustě fotografií cestovatelů, kteří si před ní fotí sochu převráceného koně se sv. Václavem od Davida Černého.  Za tu chvíli, co tu sedím a sepisuju tenhle článek ( z okna mám akorát parádní výhled na zadnici koně), už pode mnou stálo asi deset velkých skupin turistů. Jestlipak jim jejich průvodci taky říkají, že ten samý umělec opodál na Vltavě umístil sochu zobrazující vztyčený prostředníček k Pražskému hradu (resp. jeho současným „obyvatelům“?

IMG_5215

Zde jste ve stylové kavárně, čemuž odpovídá i nabídka nápojů. Milovníci kávy jistě ocení její široký výběr, z níž zmíním například cappuccino a café latté s karamelem, Bailey´s, kávu s whisky nebo vodkou. Ani vinaři zde nepřijdou zkrátka – je zde široká nabídka od rozlévaného vína po exkluzivní řadu Palaviense. Kromě dezertů se tady ale moc nenajíte.  Nebude vám to ale vadit:)

IMG_5231 I

IMG_5211 I

 

Adresa: Vodičkova 36, Praha 1

 

Otevírací doba:

Po – Pá:  10.00 – 24.00

 

Wi-fi

Tisk

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *