Praha
Leave a comment

Kávovarna

 

_MG_0255 I

Na pražský podnik Kávovarna u Václavského náměstí se asi nejlépe hodí charakteristika, že je „chic“. Sem nechodí intelektuálové psát filozofické traktáty, ale spíš sem zajdete s hezkou holkou a i když nezajdete, mám pocit, že je to kavárna, kde se vyskytují nejhezčí holky ze všech kaváren, co znám.

_MG_0259 I

Najdete ji v pasáži Lucerna nedaleko inverzní sochy svatého Václava od sochaře Davida Černého a má „zimní předzahrádku“, kde se sedí i v prosincových dnech, i když v kabátě. U výčepního pultu ji hlídá dřevěná socha jakéhosi tibetského mnicha, další logo, a na stěnách v zadní místnosti surreaklistické obrazy jak od Dalího. Přední část zdobí retro černobílé fotky, které už ale zdobí tolik kaváren, že spíš „dělají nudu“.

Mají tam mimo jiné i čtrnáctistupňové pivo Matuška, kterého opravdu stačí jedna sklenice, aby stouplo do hlavy, a pak také jihoamerickou horkou čokoládu, která má v nápojovém lístku pozoruhodnou poznámku, že je k mání jen od září do března a jen do šesti večer. Ptal jsem se jednou servírky proč a vysvětlila mi, že mléko, ze kterého se čokoláda dělá, se rychle kazí, takže to není na léto a nedá se udělat do zásoby večer, kdy už není jisté, že se všechna prodá.

_MG_0261 I

Pozoruhodný detail je, že nápojový lístek je prodejný – je to v něm výslovně napsáno – za 500 korun. V kavárně je zákaz hraní společenských her a když konzumace překročí 500 korun, tak má kavárna právo hosty zkasírovat a pak jedou na nový účet. Zajímavá opatření.  Skoro by se dalo říct, čtěte nápojový lístek až do konce – i to, co je malými písmeny – jak na spotřebitelských smlouvách.

Ale ne, je to opravdu příjemné prostředí.

_MG_0251 I

Nápojový lístek je samozřejmě i v angličtině, mimochodem – víte že naše rakvičky se šlehačkou se řeknou anglicky „egg yolk cookies“? Nabídka jídel i pití je velmi široká, můžete si dát i čokoládový nápoj „Deštný prales“ s vanilkovým sirupem. Nevýhodou je, že tu nemají wifi, což jen podtrhuje fakt, že nejde o podnik na práci u notebooku, ale na družení se.

_MG_0249 I

 

Autor: Jakub Pokorný

 

Adresa: Štěpánská 41, Praha 1

 

Otevírací doba:

PO – NE: 8.00 – 00.00

 

Tisk

Kuřácká

mapy I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *