Praha
Leave a comment

U Zavěšenýho kafe

 

_MG_8971 I

Víte, co to je „zavěšený kafe“? Nevíte? Tak to přijde pán do kavárny, vypije kávu a povídá: „platím dvě kávy – tu, co jsem vypil a jednu zavěšenou“. Přijde jinej pán, nemá peníze, tak povídá: „Není tady nějaký zavěšený kafe?“ Když je, tak ho vypije a jde domů.   (Jan Burian). Tento text je vepsán v menu a na okenicích mezi Pražany profláknuté kavárny a hospody U Zavěšenýho kafe vepsán v několika světových jazycích – španělsky, finsky, švédsky?, francouzsky, anglicky, německy a jeden další, o kterém si netroufnu odhadnout, co je zač –   O její popularitě svědčí i fakt, že tu mají plno…. i přesto, že cesta do ní není jen tak. O svojí kávu, pivo nebo cokoli jiného se musíte pořádně přičinit a to tím, že vystoupáte po strmé Nerudovce až téměř pod Pražský hrad. Nemám nic proti lehkému pohybu, ale oprávněně se rozhořčím, když dojdu s vyplazeným jazykem až sem nahoru a zjistím, že mají plno! Pro turisty ale toto půvabné místo v tak turistickém prostředí musí být doslova rájem na zemi.

 

_MG_8970 I

Musím se vám svěřit, jak jsem se nechala napálit. Na internetových stránkách kavárny jsem si se zájmem přečetla úryvek z knihy, údajně nalezené při rekonstrukci hospody, od spisovatele Hanuše Hradeckého s názvem Vzpomínání na časy minulé vydané v roce 1965. Poetický text líčí jednu z jeho návštěv kavárny, kdy se dá do řeči se zdejší servírkou Pavlínou. Společně s dalším štamgastem mu vyprávějí o jejích významných hostech, mezi které se řadil například Edison, Werich, Hašek a mnozí další. V dojmu, že se jedná o další legendární kavárnu prodchnutou geniem loci zašlých časů, mě utvrdily černobílé fotky na zdech kavárny, které zachycují velké skupiny lidí pózujících pro skupinový portrét před kavárnou, na níž je nápis 100.let U Zavěšenýho kafe. Z mého bludu mě vyvedl krátký rozhovor s majitelkou kavárny, která zrovna seděla u baru. Když mi na mojí otázku, kdy byla hospoda založená, odpověděla, že asi před dvaceti lety, mírně mě to zaskočilo (když píšu mírně, ve skutečnosti  tím myslím, že jsem byla dost vyvedená z míry). „Ale co ten text na vašich webovkách?“, otážu se směle. Paní to značně pobaví: „Ale to je fabulace, ten text sem si vymyslela. Už mi pár lidí psalo, že chtějí vědět něco bližšího o tom autorovi“. Spiklenecky na  mě mrkne: „Funguje to?“ Opáčím, že dokonale a gratuluju jí, že by se mohla živit psaním, protože jsem skočila na to i s navijákem. Jediný, co mě uklidňuje je to, že evidentně nejsem sama. Ať už je Zavěšenýmu kafi kolik chce, 12. června slaví narozeniny a všichni jste zváni zúčastnit se jeho oslav, které zřejmě budou ve velkém.

_MG_8964 I

Souhlasím s mým kamarádem, Jakubem Pokorným, který při jednom z našich posezení prohlásil, že je to kavárna, ve které je pořád na co se dívat. Troufám si tvrdit, že snad žádná jiná kavárna nevystihuje charakter Prahy tolik jako tahle. Její pitoresknost (podívejte se na pohádkové obrazy), hravost, barevnost, smysl pro humor a útulnost. Výtvarník Jakub Krejčí se zde opravdu vyřádil. Nejvíc mě zaujala jeho plastika “zavěšenýho kafe” nad vchodovými dveřmi. Když jsem vešla do zadní místnosti, objevila jsem další dvě plastiky. Pod bustou jedné z nich je umístěn nápis: „Nejsem Lenin, jsem Arbes, Jakub Arbes” (jak musí být posmrtný život, když si vás někdo plete s Leninem). Další plastika (už abstraktnější) má pod sebou napsáno: „Lepší s Parkinsonem rozlít, nežli s Alzhaimrem zapomenout.“ S tím nelze, než nesouhlasit. Sešlo se tu tolik roztodivných věcí…počítadlo, staré mlýnky na kávu, hračka asi půlmetru vysokého koně, sbírka papírových peněz ze všech možných koutů světa vystavených za barem. A fotka s Havlem ve společnosti Hrabala a Clintona. Byla vyfocená tady? Nevěřím už ničemu.

_MG_8965 I

Ale teď už k tomu, kvůli čemu jste asi přišli….k jídlu a pití. Z nápojů tady dostanete klasiky, ovšem musím upozornit na můj oblíbený Sider, který je v českých kavárnách stále ještě spíš vzácností. Teplou kuchyni si můžete dát do 22 hodin, pokud spěcháte, zabalí vám jí i s sebou. V nabídce jsou české jídla jako například guláš, hovězí svíčková, pečené kachní stehno. Můžete se dorazit zmrzlinou Ben and Jerry, na kterou taky nenarazíte všude.

Mám-li to shrnout, líbí se mi na Zavěšeném kafi hravost a smysl pro nadsázku. 12. června mě tady rozhodně uvidíte! 🙂

_MG_8956 I (2)

 

_MG_8974 I

_MG_8976 I

Adresa: Úvoz 6, Praha 1

Otevírací doba:

PO – NE:  11.00 – 24.00

Kuřácká

Tisk

Wifi

mapy I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *