Praha
Leave a comment

Cafe Rybka

 

IMG_8954 I

Je legrační když si připadáte jako cizinec ve městě, kde jste se narodili. Naposledy se mi to stalo asi před rokem, kdy jsem se sešla se skupinkou třech cizinců. Přišla jsem k nim prostřednictvím sociální sítě pro cestovatele – Couchsurfing, který v podstatě funguje tak, že po registraci a vyplnění svého profilu se dostanete do databáze členů z celého světa. Když se pak chystáte cestovat, můžete kontaktovat nějakého místňáka, který vás u sebe může na pár dní ubytovat nebo vás provést po městě. Zkrátka se na těch pár dní stanete v ideálním případě přáteli. Potkala jsem tak spoustu skvělých lidí, se kterými jsem zůstala v kontaktu i pár podivínů, ale to už patří k věci. Španěl, Maďarka a Němka, se kterými jsem se sešla tentokrát, mě kontaktovali, abych s nimi šla na drink.

 

IMG_8987 I

Podstatné je,  že s nimi byla i Češka, která jim dělala průvodce. Ta nás zavedla právě do téhle kavárny, o které jsem nikdy před tím neslyšela. Když jsem do ní vstoupila, říkala jsem si, jak je to možný. Je sice pravda, že místo, kde je umístěná nepatří mezi trasy, kde se obvykle pohybuju (vlastně jsem se tehdy přistihla, že jsem v Opatovické ulici na Novém městě jsem vůbec poprvé), na druhou stranu ale typově patří do skupiny přesně těch kaváren, které vyhledávám: s osobitou atmosférou a starým nábytkem.  Co tohle místo odlišuje od mnohých kaváren je, že si v ní můžete zakoupit knihy. Její majitel, pan Rybka, totiž spojil své nakladatelství s otevřením kavárny. Stalo se tak před patnácti lety.

IMG_8932 I

Knihy jsou s kavárnami nerozlučně spojené, přesto je tohle místo, kam jde člověk spíše posedět s bandou přátel, než aby sám seděl v koutě. Takový je alespoň můj dojem. S laptopem jsem si tu přišla mezi všemi těmi studenty a debatujícími skupinkami jako pěst na oko. Ačkoli je v Rybce jen jedna místnost, prostor je členěný na dvě části – první kolem baru, kde se člověk druží a druhou v zadní části kavárny, kde si člověk připadá v obležení knih vystavených na poličkách spíš jako v obýváku.

IMG_8939 I

Ač čajům zrovna neholduju, upozornila bych na kvetoucí čaj, který je zde v nabídce. Jedná se o ručně svazovaný zelený čaj, který se po ponoření do vody rozvine a odkryje krásný sušený květ ukrytý uvnitř. Musím říct, že mě to úplně okouzlilo.

Rybka je spíš typ kavárny, která je spíš příjemná v létě. Tehdy totiž člověk ocení velká okna díky nimž má člověk pocit, že je vlastně napůl venku. Navíc se dá větrat, čímž poukazuju na to, že jinak zde bývá dost zakouřeno. V zimě dávám naopak přednost místům, kde se můžu zavrtat jako v jeskyni do nějakýho kouta, který mě bezpečně izoluje od okolí, skrze malá okna nevidím šedivou oblohu a kde se cítím jako u maminky v bříšku:)

IMG_8959 I

Jen pár metrů od Rybky je kavárna ve podobném duchu Malá Ryba, patřící stejnému majiteli. Otevřená byla před třemi lety. Zajímavé na ní je to, že její zdi jsou plné naskenovaných obálek knížek z první republiky. Přednost ale dávám „velké“ Rybce. Možná zkrátka proto, že jsem jí navštívila jako první:)

IMG_8965 I

IMG_8972 I

IMG_8950 I

 

Adresa: Opatovická 7, Praha 2

 

Otevírací doba:

PO – NE: 10.00 – 22.00

 

Kuřácká

Tisk

www.rybkapub.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *