Praha
Leave a comment

Café Portheimka

_DSC0588

Lenka mi klade na srdce, abych se soustředil na retro kavárny, takže s Portheimkou nemohu chybit, když to je retro stylově zvenku z baroka, zevnitř je to styl 19. století. Portheimka je zámeček, spíš letohrádek, který se dnes „krčí“ (jinak to říct nejde) pod úrovní okolní zástavby na Smíchově ve Štefánikově ulici naproti centru Nový Smíchov. Portheimka je také dneska vítaná oáza pro uhoněné nakupující sousední obchodní pasáže nebo uhoněné manažery. Je při ruce a to je její velká výhoda.

_DSC0598

I v sobotu má plno. Když už rozlišuju kavárny na rande, na čtení atd. , tak Portheimka mi vychází spíš na práci u notebooku. Ale možná je to tím, že to mám konkrétně já odtud blízko do práce a že kvůli blízkosti nákupních center se tu stejně člověk nějak úplně nemůže uvolnit. Dokonce i teď v únoru má odvážně venku pár stolečků a pravda, že krátké posezení je v dnešním slunečním, téměř předjarním dni snad i snesitelné.

V Portheimce sídlí kavárna „President Caffé“(ta dvě f jsou zvláštní specialita). Na název mají asi upomínat portrétní fotografie československých prezidentů, včetně těch komunistických. Nechybí ani fotka „Václava Klause s dítětem“.

portI

Přiznám se, že rokoková image by zámečku slušela mnohem víc, protože v té prezidentské těžko dožene restauraci U prezidentů na Ladronce. Když už jsme u nedostatků, v 90 procentech kaváren bych toleroval číšníka v džínách, ale zrovna v takovémhle letohrádku? U vchodu je vitrína s dorty, ale člověk se skoro bojí poprosit, žádný není nakrojený. Ve třech lístcích jídlo nenajdete. Ale zdejší interiér je úchvatný. Málokde v Praze můžete na kafe do zámečku.

Jinak, v Portheimce je překvapivě na Prahu docela levno. Espresso za 38 korun,  Cappuccino 44 korun, ale nabízí se i „višňová káva“. Jak už se dík nápojovým lístkům zdokonaluji v (někdy svérázné angličtině), tak všechny druhy kávy lze objednat bez kofeinu“ se anglicky řekne „All coffees available decaff“.(správně by bylo decaf). Příjemně překvapí speciální menu horkých čokolád Cioconati včetně bílé. Vždycky mě také překvapí, a tady o to víc, jak obrovský výběr tvrdého alkoholu české kavárny mají. Je to jejich věc, ale kolik lidí do takových zařízení chodí na „Single Malt“?

_DSC0610

Portheimku sice postavil už v roce 1728 architekt Kilián Ignác Dizenhofer pro sebe a svou rodinu, ale jmenuje se po továrníkovi Porgesovi z Portheimu, jednom z prvních českých „kapitalistů“, který měl na Smíchově textilní manufakturu. Pokud Vám zámeček přijde poněkud divně nesymetrický, je to proto, že jižní křídlo ustoupilo stavbě kostela svatého Václava. Ve stejné budově sídlí ještě Galerie Portheimka.

Jakub Pokorný

_DSC0605

_DSC0592

_DSC0586

Adresa:

Štefánikova 12, Praha 5

 

Otevírací doba:

PO – PÁ: 10.00 – 22.00

SO: 11.00 – 22.00

NE: 11.00 – 20.00

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *