Praha
Leave a comment

Velryba

IMG_9022

Jen pár kroků od Café Rybka se nachází kavárna v podobném duchu a podobného názvu – Velryba. Díky nízkým cenám tvoří většinu osazenstva studenti, dobře se tu tedy budete cítit s větší partou lidí. Přiznám se, že tato kavárna zrovna nepatří mezi místa, která  bych vyhledávala častěji a vlastně nedokážu ani říct, čím to je. Nějak tady postrádám snahu o oživení nebo zútulnění prostoru. To ovšem neznamená, že se tu nebude líbit zrovna vám:) IMG_9029

Od počátku svého vzniku v roce 1992 se ve Velrybě pořádaly výstavy, čtení poezie i hudební vystoupení. Po šesti letech provozu se tyto kulturní aktivity přesunuly do nově otevřeného Klubu Kavárny Velryba a také Galerie. Celý prostor je tak členěn na přední řekněme restaurační (a hlučnější) část, chodbou se pak projde do zmíněného klubu, který už spíše navazuje dojem  kavárny s klasickým dekoračním prvkem v podobě rozladěného piana. Co mě tu skutečně zaujalo, je impozantní kovový lustr vznášející se nad barem.

IMG_9036

Zde už cituji informace z webových stránek Velryby: „Galerie prošla od svého otevření třemi etapami vývoje. Prvním rokem fungovala víceméně živelně, ale brzy se ukázalo, že bude nutné dát jejímu chodu systematičtější řád. V roce 1994 se organizace výstav ujal kurátor Radek Váňa. Během svého působení zde předvedl řadu výborných výstav především mladých českých výtvarníků. V roce 1999 bylo majitelem rozhodnuto zúžit profil galerie a věnovat se nadále pouze fotografii. Byla navázána plodná spolupráce s katedrou fotografie pražské Famu, vedenou Vladimírem Birgusem. Tak začala éra fotografických výstav studentů Famu ve Velrybě a ta trvá dodnes.“ (zdroj: http://www.kavarnavelryba.cz/o-nas.htm) Z kulturních aktivit se kromě občasných výstav tady každou první středu v měsíci koná swingový večer.

IMG_9055

Ke kladům kavárny patří široký výběr z jídelního lístku – koneckonců rád jí přeci každý, ne?:)  Za rozumnou cenu si tak můžete vybrat některé z hlavních jídel například grilovaného lososa se smetanovým špenátem, steak nebo těstoviny, pamatováno je i na vegetariány, kteří kromě salátů si mohou dát třeba uzené tofu v grilované zelenině nebo pečenou červenou řepu se sýrem feta a bylinkami. Nabízí také denní menu. Na co bych chtěla zvlášť upozornit – jelikož na to v tomto typu kaváren většinou nenarazíte – je hamburger z hovězího masa a česnekovým dipem. Znovu odkážu na mojí zamilovanou Kodaň, podle mého Mekku milovníků kaváren, kde se výborné hamburgery nabízejí ve většině z nich.

Ve Velrybě si můžete rezervovat klubu pro oslavy a večírky.

Mám-li to shrnout, Velryba pro mě není zvlášť atraktivním místem, kam zajít, ale možná jsem tu byla nesprávnou dobu, kdy to tu moc nežilo. Vyzkoušejte sami:)

IMG_9060

Adresa:

Opatovická 24, Praha 2

 

Otevírací doba:

Pondělí – Neděle: 11.00 – 00.00

 

Kuřácká

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *