Praha
Leave a comment

Kolíbka

IMG_1072

Kavárna Kolíbka mě zaujala napoprvé díky pohledné, na kluka ostříhané barmance. Kvůli ní jsem se tam i vrátil. Ale omezit se na toto konstatování by bylo nespravedlivé. Tahle kavárna je „pravdoláskařská“ , rozverná, levná, nekuřácká a studentská, což píšu jako zcela neutrální soud. Tady se probírá u stolů, co bylo na přednášce nebo lidská práva a patří to sem.

Kavárna pod úrovní ulice kousek nad Novoměstskou radnicí je úžasným trochu nezávislým prostorem, kam mě napoprvé zavedl můj kamarád fotograf Honza a paradoxně jsme tam šli – no na pivo. V předsíni spojující obě místnosti parkuje retro jízdní kolo, u zdi parkuje piano. Nálepku Respekt mají hned na dveřích, věkový průměr návštěvníků pod třicet. Všechno je tu neformální a pohodové, už jen zmínka na internetu, že tu mají kromě 49 míst k sezení i “pět pozic k stání”. Skoro jak v autobuse. Zajímalo by mě, jak to změřili.

Kolíbka je samozřejmě ekologická, taková „biokolíbka“ a uvědomělá co do lidských práv (nabídka fair-trade kávy, nákup surovin od malých producentů). „Houpají“ nás tam i docela nezvyklou nabídkou, ačkoli bezinkový sirup do piva bych si tedy nedal, i když to tam nabízejí. Dál bych jmenoval konopný čaj a mají tu i pivo z minipivovaru Chýně, které je v Praze k mání opravdu málokde.

Stěny zdobí výstava černobílých fotografií. Hodně bizarní artefakt je trofejní hlava srnky s korálky na stěně. Jako někde na Konopišti. Podobnou srnku už jsem viděl kdysi v kavárně v Leuvenu v Belgii. Ta měla i křídla a vypadala jako srnčí anděl.

Pozoruhodné je, že v Kolíbce mají déle otevřeno ve všední dny než v sobotu. V létě se dá sedět venku na jednoduchých dřevěných židlí. Zvenku má kavárna vzhled díky nim a okny s okenicemi téměř provensálský.

Jediná snad nevýhoda? V Kolíbce je trochu těsno, protože místnosti nejsou velké. A na pánském WC je tedy zcela určitě těsno.

Jakub Pokorný

Menu

Polévka dle nabídky – 40 korun

Kolíbací prkno – 98 korun (čabajka, sýr – prostě taková všehochuť)

Melta – 32 korun

Soda – 0,2 deci – 14 korun

Espresso – 32 korun

Pivo Únětice – půllitr – 30 korun

web: www.kolibka.cz

Otevírací doba:

Po – Pá: 11.00 – 24.00

So – Ne: 17.00 – 23.00

Adresa:

Řeznická 10, PRAHA 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *