Praha
Leave a comment

Kavárna Šlágr – na vlnách První republiky

 

IMG_5257 IMálokterá kavárna dostává stylu prvorepublikové kavárny, tak jako Šlágr. Od názvu, přes její vybavení, až po hudbu, která se line ze starých reproduktorů, vše vás vtáhne do dvacátých let minulého století, kdy dámy nosily klobouky a pánové před nimi uctivě smekali. Vítejte v minulosti!IMG_5253 I

Umístěná nedaleko od Náměstí Míru  byla tato kavárna/cukrárna otevřená přímo na magické datum, a sice 29.9.2009. Až se nechce věřit, že to nebyl záměr.  Její provozní, pánové Ondřej Němeček a Michal Appl, kteří i dříve pracovali v pohostinství, prý dlouhá léta snili o zřízení vlastního podniku. Po čase objevili tyto prostory, ke kterým se váže zajímavá historie. Dům, ve kterém je kavárna umístěná, pochází ze 70. let 19. století, což ho činí nejstarším ve Francouzské ulici. Jeho tehdejší majitel vlastnil firmu na výrobu mj. kovových zábradlí. Pokud si právě pochutnáváte na některém z vynikajících dortů, které se pečou hned pod kavárnou, pak vězte, že tato místnost byla v minulosti provoněná buřty a klobáskami – bývalo zde totiž vyhlášené řeznictví. (zdroj: www.kavarnaslagr.cz) Nezbylo už zde po něm ani stopy, iluze prvorepublikové kavárny  se povedla dokonale. Usaďte se hluboko do křesla, zavřete oči a zaposlouchejte se do tónů některého z šlágrů R.A. Dvorského nebo sester Allanových.

IMG_5258 I

Tato kavárna nejenže dobře vypadá, ale také tu „dobře chutná“. Dortům domácí výroby nelze odolat, stejně jako rozpustné čokoládě na špejli. Tento druh horké čokolády je velmi populární ve své domovské zemi – Belgii a také Holandsku. K nám si zatím proráží cestičku pomalu. Ochutnala jsem zde také oblíbenou francouzskou limonádu, které dali místní štamgasti přezdívku „WC čistič“. Popis její chutě nemohl být výstižnější…přesto doporučuju:)  Pokud dáváte přednost „konzervativnějším“ příchutím, můžete vyzkoušet limonádu s příchutí smrku, růže nebo některou z britských limonád.

IMG_5279 I

To není zdaleka vše, co zajímavého Šlágr nabízí. Na výběr jsou alkoholické kávy, například vídeňská s metaxou nebo baileys káva. Ani v případě, že jste zastánci zdravého živostního stylu, neznamená to, že byste se tomuto místu měli vyhýbat – pokud se vám tedy podaří projít kolem výlohy s dorty. Pro vás je v menu vyhrazen „zdravý koutek“, který nabízí například konvičku odvaru z babského ucha nebo špaldovu kávu s mlékem. Od 10 do 14 hodin se podává brunch, přičemž si můžete vybrat ze třinácti variant. Menu se mění podle letní a zimní sezóny, a když se tak do něj dívám, říkám si jen, že bych sem měla chodit častěji.  Šlágr je zkrátka kavárna, kde se nebojí experimentovat a předložit svým návštěvníkům neznámé chutě.

IMG_5267 I

IMG_5271 I

IMG_5274 I

 

Adresa: Francouzská 72, Praha 10

 

Otevírací doba:

pondělí – neděle: 10:00  – 22:00

 

telefon: 607 277 688

mapy(11)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *