Praha
Leave a comment

Hany Bany

 

IMG_8017 IStejně jako Týnská literárka „patří“ filosofům, Hany Bany patří „bohémům“. Bez strávení části svého studia v této kavárně/baru, si nedovedou svůj život představit studenti okolní Taneční a Divadelní konzervatoře. Skoro pokažé když procházím kolem mě ovane  nasládlá vůně marihuany linoucí se od hloučku lidí stojící před vchodem – už o uvolněné a přátelské atmosféře přece svědčí 🙂

IMG_8039 I

Jakmile vejdete dovnitř, zjistíte, že nevíte kam dřív s očima. Hany Bany totiž patří k místům…jak to říct…vizuálně velmi pestrým, která do sebe absorbují na první pohled nezkombinovatelné prvky. A (nejen) proto to tady mám ráda.  Přes den se „tváří“ spíš jako kavárna, večer se ale změní v hlučný irský pub, do jehož stylu je laděná. Co se mi líbí je, že skupinky lidí tu nejsou „ohraničené“ jednotlivými stoly, kdy se považuje za nepřípustné narušení „intimního“ prostoru, pokud byste si chtěli přisednout. Večer tu často bývá hlava na hlavě, takže vám nic jiného stejně nezbude. Pár slov tu můžete prohodit s každým. Když už se z toho všeho potřebujete trochu „vydýchat“, můžete posedět na lavičce před barem.

IMG_8016 I

Hany Bany vznikl v roce 2003 na místě neprosperující restaurace. Tři společníci, kteří se o současné prostory starají, dali tomu místu nový charakter, ducha a hlavně živelnost. Koncept vznikl na základě inspirace z cest jednoho z nich.

Kavárna je členěná do dvou místností. Červené zdi zdobí zarámované plakáty ze počátku minulého století a několik obrazů z Pulp Fiction.  Pokaždé, když se porozhlédnu po předmětech, které tady jsou, napadne mě otázka odkud se sem dostaly? Jaký je jejich příběh? Čarodějnice nad barem, drak, sedmiramenný svícen, starý gramofon v okně, model obří lodi.  Možná to na někoho působí přeplácaně, ale mě se takovýhle styl vybavení kavárny líbí – zrovna jako ten uhlazený.

IMG_8045 I

Trpět hlady tady rozhodně nebudete. V nabídce je celá řada jídel od ovocných knedlíků po kuřecí řízek. Ke koloritu podniku patří paní kuchařka, která – stejně jako proslulá paní Zuzana v žižkovské hospodě U jednoho oka – osobně hostům přináší jídlo. Nevím, jak vám, ale mě to přijde půvabné. Musím, ale upozornit na jednu specialitu, kterou (k mému velkému zklamání) v jiných kavárnách nenajdete – chai latté. Jedná se o směs černého čaje,  mléka, směsi exotického koření a sladidla. Nějakou dobu jsem žila v Dánsku, kde se tenhle nápoj pije stejně běžně jako pivo, a vytvořila jsem si na něj doslova závislost. V Čechách ale o něm pomalu nikdo neví, což je velká škoda.

IMG_8028 I

 

Adresa: Veleslavínova 5, Praha 1

 

Otevírací doba:

pondělí – neděle: 10.00 – 23.00

 

Kuřácká

Telefon: 222 327 602

mapy(12)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *